Strona Główna Strzelecka Grupa Siekierki - S.G.S
Polowanie zostawiamy myśliwym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Vademecum Łucznika
Autor Wiadomość
filip

Wysłany: 2009-02-18, 19:59   Vademecum Łucznika

Powitać.
Proszę kol .Piotrka i innych łuczników o wyjaśnienie mi pewnych kwestii.
Chodzi mi o dobór łuku. wzrost i siła to sprawy oczywiste ale jest jeszcze tyle parametrów i dziwnych nazw że musicie mi to napisać jak laikowi do 5 potęgi.
np;

Długość naciągu regulowana od 22" do 32"
Długość od-osi-do-osi: 38"
Wysokość cięciwy: 8 1/2"
: 40#, 50#, 60#
wersja HUNTING: 40#, 50#, 60#, 70#
(siłę naciągu można zmniejszyć o 10# czyli np wersję 60# można "odkręcić" do 50#)

Po za tym mam nadzieję że ten dział się ruszy.
i w temacie noży też .
Pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez: Arnie: 2009-02-19, 09:28 ]
Zmieniłem temat żeby było czytelniej
Ostatnio zmieniony przez Arnie 2009-02-19, 09:27, w całości zmieniany 1 raz  

P. 
Piotrek

Wysłany: 2009-02-18, 20:45   

Hej filip,
Tak w skrócie:
1/ wiadomo, że łuk bloczkowy musi być dopasowany do strzelca, więc niektóre łuki (mój akurat nie) ma możliwość regulacji długości naciągu ( w łukach klasycznych ten parametr nie jest taki sztywny - można naciągnąć łuk do piersi, a można też i za ucho - w bloczkach naciągamy zawsze jednakowo)
2/ jest to odległość od osi bloczka na jednym ramieniu do osi bloczka na drugim ramieniu ( niektórzy wolą łuki krótkie, inni dłuższe)
3/ wysokość cięciwy to odległość cięciwy ( gdy łuk nie jest napięty) do majdanu - im mniejsza jest ta odległość, tym łuk jest szybszy, ale też trudniejszy w strzelaniu.
4/ te oznaczenia to "twardość" łuku - czyli siła podana w funtach potrzebna do naciągnięcia łuku - im większa, tym łuk jest mocniejszy, a strzała leci bardziej płasko (jak w FAC).
5/ to samo co w p. 4 tylko dotyczy łuków myśliwskich
6/ łuki mają przeważnie 10 funtowy zakres regulacji tej siły ( poprzez odkręcenie do 4 obrotów śrub mocujących ramiona łuku)

Dość zrozumiale jest to opisane w TYM wątku.
Pozdrawiam
Piotrek

wojtek
Administrator

Wysłany: 2009-02-18, 22:47   

P. napisał/a:
a strzała leci bardziej płasko (jak w FAC)

A który nie jest FAC? ;-)

Emhyrion 
Paweł

Wysłany: 2009-02-19, 09:24   

Cytat:
1/ wiadomo, że łuk bloczkowy musi być dopasowany do strzelca, więc niektóre łuki (mój akurat nie) ma możliwość regulacji długości naciągu ( w łukach klasycznych ten parametr nie jest taki sztywny - można naciągnąć łuk do piersi, a można też i za ucho - w bloczkach naciągamy zawsze jednakowo)

Dobranie odpowiedniej długości jest bardzo ważne. Za długa cięciwa będzie biła po łapie (a to bardzo boli). Za krótkapowoduje dyskomfort podczas celowania. Nie wspominając już o tym, że peep sight musi być widoczny (jeśli oczywiście jest).

Cytat:
2/ jest to odległość od osi bloczka na jednym ramieniu do osi bloczka na drugim ramieniu ( niektórzy wolą łuki krótkie, inni dłuższe)

Długie mają wolniejszy strzał, są zwykle łatwiejsze do naciągania (bo przeważnie na zwykłych single cam), lepsze dla początkujących. Krótsze mają strzał bardziej dynamiczny, strzała też przeważnie osiąga większą prędkość (mniejszy opad), ale są bardziej wymagające jeśli chodzi o umiejętności

Cytat:
4/ te oznaczenia to "twardość" łuku - czyli siła podana w funtach potrzebna do naciągnięcia łuku - im większa, tym łuk jest mocniejszy, a strzała leci bardziej płasko (jak w FAC).

I znów - trzeba mieć sporo pary, żeby naciągnąć łuk 65 funtów. Nie raz, nie dwa, ale na przykład 100 razy. Dopiero po paru latach kupiłem nową siłownię, teraz mam 70" i też po 100 strzałach zaczynam się nieźle pocić. Ale on miał być mocny a strzelanie miało ode mnie wymagać wysiłku, takie było założenie.
Generalnie nie ma się co porywać od razu na łuk 65-80", chyba że ktoś na co dzień pracuje fizycznie i ma krzepę. Takie łuki raczej wymagają przyzwyczajenia i odpowiedniej techniki. Na start polecam max 65", tymbardziej, że z takiego też łatwiej się strzela

Cytat:
6/ łuki mają przeważnie 10 funtowy zakres regulacji tej siły ( poprzez odkręcenie do 4 obrotów śrub mocujących ramiona łuku)

Ale też należy pamiętać, że łuk nominalnie ma np 70". To, że można go rozkręcić do 60" nie oznacza, że wszystkie pozostałe parametry pozostaną bez zmian. Wyraźnie spadnie prędkość strzały, jakoś gorzej się celuje, strzała dostaje inny spinn... To tak, jak próby przerobienia wiatrówki 8J na 16J. Niby się da, ale to nie to samo, co od razu 16J

filip

Wysłany: 2009-03-04, 10:21   

W sklepie (komisie )zaproponowano mi łuk kap maxtry -650 zł.
co mogę nabyc nie nowego w tej cenie i w tej klasie.
Poczytałem w internecie ale nic mi się nie wyklarowało.
Może znacie kogoś kto chce jakiś łuk sprzedac, bez wwalenia na minę.
Podobno można nabyc pse nowa za 500zł. Tylko gdzie???
Jak coś wiecie to piszcie.

PS. dzięki za wszystkie odpowiedzi.

P. 
Piotrek

Wysłany: 2009-03-04, 15:20   

filip, PSE NOVA za trochę więcej niż 500 jest TU

Gibek 
Już nie Kosiarz

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2009-03-07, 13:56   

a co to jest warte?