Strona Główna Strzelecka Grupa Siekierki - S.G.S
Polowanie zostawiamy myśliwym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
noz ze stali damascenskiej - pytanie
Autor Wiadomość
.raf 

Wysłany: 2011-04-04, 18:49   noz ze stali damascenskiej - pytanie

czy ktoś orientujący się w temacie mógłby się wypowiedzieć, czy ten nóż wart jest tych pieniędzy?
http://allegro.pl/noz-ze-...1522445932.html

Crash 
Artur

Wysłany: 2011-04-04, 21:15   Re: noz ze stali damascenskiej - pytanie

.raf napisał/a:
czy ten nóż wart jest tych pieniędzy?

Raczej jako ozdoba na ścianę :mrgreen:
Kolega kupuję takie cudeńka na all.....o tylko że nie dokończone (sama klinga) za ok 100zł i sam kończy rękojeść.
Efekt ten sam, a cena znacznie mniejsza :mrgreen:
Jeśli chodzi o trwałość ostrza to jutro go podpytam.

Arnie
Administrator

Wysłany: 2011-04-04, 21:22   

He, he :mrgreen: Zaraz sie zacznie dyskusja nozowników. Wszelkie wspólczesne wyroby mają tyle wspólnego z damastem co "kupa" z "kupidynem" :mrgreen: . Wizualnie to może jest zblizone, ale z oryginalem nie ma nic wspólnego bo ich po prostu nie ma. Technologia zniknęła w pomroczności dziejowej i wszelkie wyroby wspólczesne noszące nazwę "stali damasceńskiej" to robienie ludzi w balona i wyciaganie kasy.

.raf 

Wysłany: 2011-04-04, 21:52   

no to generalnie dziękuję.
odpuszczam.

btw... a coś godnego polecenia jako wszystkorobiący nóż wyprawowy /wymiarowo i kształtem odpowiada mi wyżej wymieniony delikwent/?

Piotrek69 
Piotrek

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2011-04-04, 21:58   

Pewnie znasz te forum:

http://www.knives.pl/forum/

Prawdziwa skarbnica wiedzy na interesujący Cię temat. Na k/s też się sporo dzieje.

.raf 

Wysłany: 2011-04-04, 22:03   

tak, znam... tylko tego tam tyle, że czytać mi się nie chce...
w temacie noży mam nastawienie czysto użytkowe i zupełnie mnie nie kręci czytanie testów, opisów...
gdyby był ktoś, kto powiedziałby mi kup to albo to albo to /np. na 3 półkach cenowych/...?

Piotrek69 
Piotrek

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2011-04-04, 22:28   

Za mało wiem na ten temat aby się mądrzyć, może spróbuj tam:

http://www.knives.pl/foru...ic,87017.0.html

Duży wybór markowych sprzętów, pewnie doradzą, dadzą pomacać i sam zobaczysz co Ci najlepiej w łapie siedzi. Czy jest drogo - nie wiem.

Z moich obserwacji wynika, że zdecydowana większość koleżeństwa używa noży o składanej klindze. Zajmują mała miejsca i są wystarczająco "mocne" aby podołać większości stawianych przed nimi zadań. Też kiedyś kupiłem stałą klingę ale leży w domu i się kurzy bo jest po prostu nieporęczna.

Arnie
Administrator

Wysłany: 2011-04-04, 23:10   

Na knives to Ci poradzą nóz za min. 1000zł bo tańszy to obciach kupować :mrgreen: .

PS: Scena z knajpy, chłopaki macie nóż? Wyciaga się 10 rak - chcialem kapsel otworzyć. Moim nożem - nigdy, wszyscy pochowali do kieszeni :mrgreen:

filip

Wysłany: 2011-04-05, 14:19   

oglądałem kiedyś dobry program o stali damasceńskiej, i tam powiedzieli że do teraz ,przy technologii którą mamy nie potrafimy wyprodukowac stali która oprócz wyglądu miała by chociaż zbliżone parametry do oryginału .

Emhyrion 
Paweł

Wysłany: 2011-04-05, 14:33   

filip napisał/a:
oglądałem kiedyś dobry program o stali damasceńskiej, i tam powiedzieli że do teraz ,przy technologii którą mamy nie potrafimy wyprodukowac stali która oprócz wyglądu miała by chociaż zbliżone parametry do oryginału .

Miałem w ręku nóż, bodajże Bokera, ale głowy nie dam. Damast, skuwany z kilku rodzajów stali, między innymi ze stali, którą podobno odzyskano z luf czołgowych (Leopardów?). Ostry to on był jak diabli, ciężko go było stępić i złamać też mi się nie udało. Cena? A coś koło 1500 zł.
Ten "damast" z ogłoszenia to plastelina, ładnie wygląda i... to wszystko.

Piotrek69 
Piotrek

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2011-04-05, 23:55   

O ile dobrze pamiętam to nie tylko technologia wytwarzania stali damasceńskiej odeszła w zapomnienie ale również wyczerpały się złoża rudy z której onegdaj była wykonywana :roll:

Kiersnowski Art 
wędkarz

Wysłany: 2011-12-23, 19:45   

Arnie napisał/a:
He, he :mrgreen: Zaraz sie zacznie dyskusja nozowników. Wszelkie wspólczesne wyroby mają tyle wspólnego z damastem co "kupa" z "kupidynem" :mrgreen: . Wizualnie to może jest zblizone, ale z oryginalem nie ma nic wspólnego bo ich po prostu nie ma. Technologia zniknęła w pomroczności dziejowej i wszelkie wyroby wspólczesne noszące nazwę "stali damasceńskiej" to robienie ludzi w balona i wyciaganie kasy.

Arnie nie do końca masz rację, czyli jej nie masz ;) ;). Prawdziwa stal Damasceńska była wykuwana z rudy sprowadzanej z Indii, rudy, której pokłady wyczerpały się pod koniec XVIIIw. Tylko broń wykuta z tej rudy i wykuta w Damaszku (od tego miasta nazwa) powinna się nazywać DAMASCENKĄ. Teraz natomiast wielowarstwowe odkuwki, dochodzące do kilku tysięcy warstw (tak tak), które są robione z obecnych stali, często różnych, ze sobą łączonych należy nazywać DAMASTEM. Popularnie i niefachowo niektórzy mówią że to Damascenka. A więc Damast do Damascenki ma się jak "Kupa do kupidyna" ale jeśli chodzi o stopy/rudy metalu, bo technologia jest znana. Zresztą ostatnim mistrzem, który miał papiery na wykuwanie stali Damasceńskiej według pierwotnej technologii (ale jak już pisałem z innej rudy) był Polak, wychował nawet następcę (żyje do dziś, następca znaczy się), tylko zanim nadał papiery mistrzowskie zmarł.

Arnie napisał/a:
Na knives to Ci poradzą nóż za min. 1000zł bo tańszy to obciach kupować :mrgreen: .

PS: Scena z knajpy, chłopaki macie nóż? Wyciąga się 10 rak - chciałem kapsel otworzyć. Moim nożem - nigdy, wszyscy pochowali do kieszeni :mrgreen:

W tym przypadku też się mylisz. Zależy w jakim dziale zadasz pytanie i jak je sformułujesz, jak wszędzie. Jak nie określisz parametrów tylko napiszesz chcę hiper super nóż, poradźcie jaki,
(a tak brzmi 85% pytań) to niżej Sebci czy Microtecha chłopaki nie poradzą, ale jak zapytasz jakość za rozsądną cenę, czy relacja cena jakość np do 200zł, to w 90% będziesz miał odpowiedź MORA, Rat, czy CRKT tutaj już kwestia modeli i odmian :) :) :).
Co do scen z knajpki, różne bywają :) :) :). Ja tam nie noszę otwieracza, zawsze kawałek klingi mam jakiejś, najczęściej Victorinoxa (ten przy kluczykach na smyczy wisi, SOG-a s63EOD (na pasku) i m-kę (w kieszeni) :mrgreen: :lol: :-D a na wypad na ryby, biwak inny zestaw zabieram :) :) :) :).

filip napisał/a:
oglądałem kiedyś dobry program o stali damasceńskiej, i tam powiedzieli że do teraz ,przy technologii którą mamy nie potrafimy wyprodukować stali która oprócz wyglądu miała by chociaż zbliżone parametry do oryginału .

J.w. Nie ma już po prostu odpowiedniej rudy.

[ Dodano: 2011-12-27, 21:02 ]
Koledzy, popatrzcie na piękne Damasty, kuje kolega z Czech
Roman Blacha
Polecem przejrzeć strona po stronie cały temat, cudeńka chłop robi.

[ Dodano: 2011-12-27, 21:08 ]
Czeskie forum Nie tylko damasty ale i inne. Poezja smaku dla miłośników ostrego i twardego.
Ostatnio zmieniony przez blind 2011-12-23, 22:22, w całości zmieniany 1 raz  

blind 
Junior Admin

Wysłany: 2011-12-27, 22:23   

Przez godzinę jak oglądałem jego prace żona latała z mopem i wycierała podłogę - tak się śliniłem. ;-)
Szacun wielki dla pana Romana - po prostu Mistrz !!!

Toost 
cichociemny

Wysłany: 2012-01-14, 12:07   

Popatrzyłem i ...
i gość jest mistrzem świata. Na początku napisał, że robi to hobbystycznie bo nie ma pracy. Myślę, że już nie szuka pracy, co najwyżej nowego mercedesa.

damian2 

Wysłany: 2012-08-03, 13:10   

Witajcie
A czy jako zwykły prostak mogę zapytać - czy znacie choć orientacyjne ceny?
Bo nie wiem czy zbierać na nóż za 10 lat, czy lepiej kupić samochód i zdjęcie sobie wydrukować ;)

Odpowiedz do tematu