Strona Główna Strzelecka Grupa Siekierki - S.G.S
Polowanie zostawiamy myśliwym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Vademecum FAC-owca
Autor Wiadomość
Arnie
Administrator

Wysłany: 2009-02-04, 18:10   Vademecum FAC-owca

Na początek może definicja bo od czegoś trzeba zacząć:
„ Bronią pneumatyczną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy lub elementu ją zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na odległość, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17 J.”
Przy sprzętach bez regulacji energii sprawa jest jasna, albo na chrono wyjdzie ponad 17Juli albo nie. Sytuacja się komplikuje ze sprzętami, które umożliwiają regulację energii wystrzeliwanego śrutu np. Od 15 Juli do 25 Juli. Czy taka wiatrówka to FAC? Ze wszelkich możliwych interpretacji, przyjęto ogólnie ( wydaje się to być rozsądne), że jeżeli wiatrówka ma zewnętrzny przełącznik energii to jest uznawana za FAC. Praktycznie każde PCP po ingerencjach nawet dla niewprawnego użytkownika można przerobić na broń pneumatyczną, ale decyduje faktyczna energia z danej chwili. Tu raczej nie ma specjalnie nieporozumień.

Czynność bardzo prosta aczkolwiek czasami komplikowana niepotrzebnie przez organy :-) . Co mówi ustawa „ Broń pneumatyczną można posiadać na podstawie karty rejestracyjnej broni pneumatycznej wydanej przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta powiatowego Policji” .
Co trzeba przedstawić do rejestracji:

- Informację z Krajowego Rejestru Karnego stwierdzającej, że nie było się skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub mieniu.
- Informację od uprawnionego lekarza i psychologa ( wiadomo o co chodzi)
- 2 zdjęcia
- Trzeba mieć 18 lat
-Trzeba być zameldowanym na stały pobyt.
- Trzeba mieć broń pneumatyczną i podstawę jej nabycia ( faktura, umowa kupna-sprzedaży)
Jakie mogą być problemy? Czasami żądają życiorysu i podania celu w jakim chcemy posiadać broń pneumatyczną – olać i składać papiery.
WAŻNE !!! Nie załatwiać nic na gębę. Wszystkie dokumenty trzeba mieć skserowane i prosić o potwierdzenie złożenia na kopii. W ten sposób po złożeniu dokumentów mamy już załatwione formalności i czekamy spokojnie na „książeczkę” , po spełnieniu powyzszych warunków MUSZĄ nam zarejestrować ( no chyba, że toczy sie przeciwko nam postepowanie karne, ale o tym raczej byśmy wiedzieli :-) )

Jak juz jesteśmy szczęsliwymi posiadaczami FACa to wypadałoby gdzieś postrzelać, tylko gdzie? Ustawa mówi, że w celach szkoleniowych i sportowych tylko na strzelnicy. Powtórzmy jeszcze raz szkoleniowych i sportowych. Są sytuacje kiedy z broni można strzelać poza strzelnicami – najprostszy przykład w celach łowieckich można strzelać poza strzelnicami. Są inne cele wymienione w ustawie o broni i amunicji np. rekreacja, ale nie czepiajmy się tak tej rekreacji – w każdym innym celu poza celem szkoleniowym i sportowym.
Dołóżmy teraz trochę dziegciu do tej beczki miodu. O ile strzelanie z wiatrówki w terenie raczej nie narazi nas na jakies specjalnie szykany ze strony stróżów prawa to strzelanie z broni pneumatycznej z oczywistych powodow większej energii pocisku i faktu, że jest to BROŃ, może spowodować, że dostaniemy zarzut z kodeksu karnego za spowodowanie zagrożenia dla czyjegoś zdrowia czy życia. Nie ma tu prostych reguł musimy polegac na swoim zdrowym rozsądku. Nikt z wiatrówki ( nawet podlimitowej) nie rozłoży się na Polach Mokotowskich :-) z kulochwytem – tłumaczenia, że wiatrowka to urządzeni pneumatyczne a nie broń nic nie pomoże. Także z FAC-a niekoniecznie na strzelnicy, ale tylko wtedy kiedy jesteśmy pewni, że nie zrobimy nikomu kuku.
PS: Niestety na FAC-a nie dostaniemy Europejskiej Karty Broni ( na czarnoprochowca zresztą też) bo EKB jest wydawane tylko dla broni na którą jest potrzebne pozwolenie.

Qbas 
miszcz śpiewu

Wysłany: 2009-02-05, 09:12   

Mam małe pytanko :

1.Czy na policje mam iść tam gdzie jestem zameldowany czy tam gdzie pomieszkuje ??
2.Czy taka waitrówka musi stać w szafie pancernej ??

Dzięki

Szacuneczek Qbas

commandante 
Balkon Snajper

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2009-02-05, 10:25   

Qbas napisał/a:
Mam małe pytanko :

1.Czy na policje mam iść tam gdzie jestem zameldowany czy tam gdzie pomieszkuje ??

Dzięki

Szacuneczek Qbas

Witam,
Ad 1 - tam gdzie masz meldunek
Ad 2 - gdzie chcesz, lecz jako właściciel odpowiesz za jej ewentualne użycie przez inne osoby, prawo nic nie wspomina jednak o szafach pancernych nawet w przypadku broni palnej, mówi tylko o trwałym zamontowaniu do podłoża oraz zamku atestowanym. Pozdrawiam.

Arnie
Administrator

Wysłany: 2009-02-05, 11:00   

commandante napisał/a:
prawo nic nie wspomina jednak o szafach pancernych nawet w przypadku broni palnej, mówi tylko o trwałym zamontowaniu do podłoża oraz zamku atestowanym. Pozdrawiam.
Tak dokladnie to osoby, posiadające broń palną ( na pozwolenie)i amunicję, są obowiązane przechowywać ją w kasetach metalowych na trwałe przymocowanych do elementów konstrukcyjnych budynku lub metalowych szafach albo sejfach, posiadających zamki atestowane. Pancerne szafy jak słusznie zauważył Commandante to wymysl sprzedawców zbijających kasę.

Toost 
cichociemny

Wysłany: 2009-02-06, 00:01   

commandante napisał/a:
Qbas napisał/a:
Mam małe pytanko :

Dzięki

Szacuneczek Qbas

Witam,
Ad 1 - tam gdzie masz meldunek
Ad 2 - gdzie chcesz, lecz jako właściciel odpowiesz za jej ewentualne użycie przez inne osoby, prawo nic nie wspomina jednak o szafach pancernych nawet w przypadku broni palnej, mówi tylko o trwałym zamontowaniu do podłoża oraz zamku atestowanym. Pozdrawiam.

zamek atestowany tylko w odniesieniu do szafy metalowej

Raddemenes 

Wysłany: 2011-11-10, 13:02   

Dołożę swoje ostatnie "wypociny" :)

Ponieważ na bieżąco dopiero co jestem po przejściu całej procedury zamieszczę dla zainteresowanych osób procedurę rejestracji broni pneumatycznej (na terenie m. st. Warszawy).
Kilka pomocnych informacji, które na pewno pozwolą sprawnie załatwić formalności.

Koszt wykonania całej procedury rejestracji broni pneumatycznej w Warszawie jest w głównej mierze uzależniony od tego gdzie wykonamy badania lekarskie i psychologiczne.
W stolicy jest kilku lekarzy posiadających takie uprawnienia, ale ja wybrałem placówkę w której kompleksowo można załatwić lekarza orzecznika i psychologa w jednym miejscu.
Komisariaty Rejonowe Policji posiadają wykaz adresów uprawnionych lekarzy.

Sugerowana kolejność wykonania „marszruty”, którą ja obrałem to:
1. Badania lekarskie i psychologiczne (mamy na to termin do 30 dni od kupna broni pneumatycznej), zaświadczenie ważne jest przez okres 2 m-cy od daty wystawienia, nie mniej w placówce w której wykonałem swoje badania istnieje możliwość otrzymania bezpłatnie odpisu do 6 m-cy od dnia wykonania badań;
2. Aktualny wypis z Krajowego Rejestru Karnego – ważność dokumentu do 6 m-cy;
3. Zakup broni pneumatycznej o Ek > 17J;
4. Wypisanie wniosku o rejestrację broni pneumatycznej o Ek > 17J do Policji;
5. Uregulowanie opłaty skarbowej w wysokości 82 zł;
6. Kompletacja dokumentów:
- Wniosek o rejestrację broni pneumatycznej o Ek > 17J do Komisariatu Rejonowego Policji – właściwego dla miejsca zamieszkania (poniżej zamieszczę treść);
- Orzeczenie lekarskie wydane przez uprawnionego lekarza – oryginał;
- Orzeczenie psychologiczne wydane przez uprawnionego psychologa – oryginał;
- Zaświadczenie o niekaralności, informacja z Krajowego Rejestru Karnego;
- potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej 82 zł;
- dwie fotografie wnioskodawcy 3x4cm;
- kserokopia dowodu kupna broni pneumatycznej – oryginał do wglądu;
- kserokopia dowodu osobistego – oryginał do wglądu.
7. Złożenie ww. dokumentów w Komisariacie Rejonowym Policji właściwym dla miejsca zamieszkania.

Zatem:

1. Badania lekarskie i psychologiczne
PERSONA – Diagnostyka psychologiczna
Adres:
ul. Czerniowiecka 10, 02-705 Warszawa
www.psychotechnika.pl

Zapisy:
zapisy@psychotechnika.pl
Tel: +48 22843-08-27
Tel/fax: +48 22 847-58-19

2. Zaświadczenie o niekaralności, informacja z Krajowego Rejestru Karnego;
Krajowy Rejestr Karny
ul. Czerniakowska 100, 00-454 Warszawa (wejście do budynku na parterze od strony ul. Czerniakowskiej)
Biuro informacyjne - b-krk@ms.gov.pl
tel. (022) 39-76-200
fax (022) 39-76-205
http://bip.ms.gov.pl/pl/r...-rejestr-karny/
wykaz Punktów Informacyjnych KRK na terenie Warszawy:
• Punkt Informacyjny KRK przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
al. Solidarności 127, 00-951 Warszawa
tel. (022) 440-72-21
fax (022) 624-78-42
• Punkt Informacyjny KRK przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe
ul. Terespolska 15a, 03-813 Warszawa
tel. (022) 50-91-150
fax (022) 50-91-150
• Punkt Informacyjny KRK przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia
ul. Marszałkowska 82, 00-517 Warszawa
tel. (022) 55-39-169
fax (022) 55-39-249
• Punkt Informacyjny KRK przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Żoliborza
ul. Kocjana 3, 01-473 Warszawa
tel. (022) 32-86-742
fax (022) 32-86-777

3. Zakup broni pneumatycznej o Ek>17J
To już do wyboru i koloru, wg chęci i uznania – należy jednak pamiętać, iż nawet przy zamówieniu internetowym odbiór możliwy jest tylko osobisty posiadając przy sobie ważny dokument tożsamości.
Należy zwrócić też uwagę na poprawność danych na wystawionej fakturze, gdzie powinny być dane sprzedającego wraz z nr zezwolenia / uprawnienia osoby upoważnionej do sprzedaży broni, danymi osoby dokonującej zakupu z danymi z dokumentu tożsamości, dokładny opis zakupionej broni wraz z jej numerem seryjnym a także datą wystawienia.

4. Wniosek o rejestrację broni z załączonymi dokumentami składamy w Komisariacie Rejonowym Policji KSP
http://www.policja.waw.pl...we_Policji.html
Dla Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa to
Komisariat Rejonowy Policji Warszawa II
ul. Malczewskiego 3/5/7
02 - 617 Warszawa
Wizytę najlepiej wcześniej umówić telefonicznie z Panią sierż. gdyż pracuje w różnych godzinach w poszczególnych dniach.
Tel. 22 603 11 12

5. Uregulowanie opłaty skarbowej
Ja dokonywałem w Urzędzie m. st. Warszawy Dzielnicy Ursynów – przelewem internetowym na wskazany nr konta.
http://www.ursynow.waw.pl/page/index.php?str=752
Tytuł przelewu: np. „Opłata skarbowa z tytułu rejestracji broni pneumatycznej”.
Trzeba pamiętać o posiadaniu potwierdzenia dokonania tejże opłaty niezależnie w jakiej formie została wniesiona.

Podsumowanie:
Koszt wykonania badań lekarskich i psychologicznych ww. placówce wraz z uzyskaniem zaświadczeń – 400 zł
Koszt otrzymania odpisu z KRK – 50 zł
Koszt opłaty skarbowej – 82 zł
Koszt wykonania zdjęć 3x4 cm – 20 zł
ŁĄCZNIE – 552 zł

Całą „marszrutę” uzyskania dokumentów wraz z kupnem broni swobodnie można wykonać w przeciągu kilku godzin jednego dnia.

Pozdrawiam

Treść wniosku

Warszawa, dnia xx.xx.201x r.

Imię i Nazwisko
Adres
Tel. kontakt. +48xxxxxxxxx

Komenda Rejonowa Policji
ul. xxxxx
xx-xxx XXXXXXXXX

W N I O S E K

Na podstawie Ustawy o broni i amunicji zwracam się z wnioskiem o zarejestrowanie zakupionej przeze mnie broni pneumatycznej o energii powyżej 17J.
- Nazwa broni: KARABINEK PNEUMATYCZNY GWINTOWANY (nazwa, model, kal.) Ek>17J
- Kaliber: x,x mm
- Numer seryjny: xxxxxx
- Data zakupu: xx.xx.201x r.

Imię i Nazwisko:
Numer PESEL:
Data urodzenia:
Miejsce urodzenia:
Numer Dowodu Osobistego:
Data wydania:
Przez kogo wydany:
Imię ojca:
Imię matki:
Nazwisko panieńskie matki:
Adres zameldowania:
Adres zamieszkania:

Załączniki:
• orzeczenie lekarskie wydane przez uprawnionego lekarza
• orzeczenie psychologiczne wydane przez uprawnionego psychologa
• zaświadczenie o niekaralności, informacja Krajowego Rejestru Karnego
• potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej (82 zł)
• dwie fotografie wnioskodawcy 3x4 cm
• kserokopia dowodu kupna broni pneumatycznej
• kserokopia dowodu osobistego

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Piotrek69 
Piotrek

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2011-11-10, 14:56   

Dzięki za przewodnik :-D .
Tak się tylko zastanawiam czy tych kilkanaście - kilkadziesiąt julianów szmocy jest warte nakładania na siebie tylu obowiązków i ograniczeń. Z Kabat masz blisko na Siekierki ale z Fac-a nie postrzelasz, to samo gdybyś nabrał ochoty na jakiekolwiek zawody FT lub HFT. Właściwie jesteś skazany na jeżdżenie na ZKS i koszty z tym związane o czasie dojazdu nie wspomnę. Przytłaczająca większość kolegów z SGS-u posiada limitowe wiatrówki co przy strzelaniu do 50 metrów nie czyni wielkiej różnicy na tarczy a umożliwia pobyt na Siekierkach, Bemowie czy zawodach właśnie. A na ZKS to jak Siekierki śnieg zasypie albo z innymi zabawkami już nie na powietrze.

Tak czy inaczej dobrej zabawy i samych dyszek życzę :-D

Raddemenes 

Wysłany: 2011-11-17, 12:30   

Piotrek69 napisał/a:
Z Kabat masz blisko na Siekierki ale z Fac-a nie postrzelasz, to samo gdybyś nabrał ochoty na jakiekolwiek zawody FT lub HFT. Właściwie jesteś skazany na jeżdżenie na ZKS i koszty z tym związane o czasie dojazdu nie wspomnę.

Tak czy inaczej dobrej zabawy i samych dyszek życzę :-D

Tak - tu masz rację!
Nie mniej na szczęście nie jestem "skazany" tylko na ZKS ponieważ sporo poruszam się po całym kraju więc tym samym zwiększam sobie możliwości postrzelania na krajowych strzelnicach a tych już jest sporo... :)

Poza ZKS w okolicach stolycy to jeszcze jest Suchodół (niedziela w cenie 5 zł, 100m), Rembertów (nie znam szczegółów póki co)...

Wzajemnie również życzę samych dyszek :)

ps. Pewnie temat był już przerabiany nie raz - A czemu by nie zorganizować możliwości FACowania na Siekierkach? Zapora polityczna jakowaś czy jeszcze nie było chętnych?

Cortez 
Piotr

Wysłany: 2011-11-17, 12:43   

Raddemenes napisał/a:
A czemu by nie zorganizować możliwości FACowania na Siekierkach? Zapora polityczna jakowaś czy jeszcze nie było chętnych?

Bo Siekierki nie są "licencjonowane". ;-)

Raddemenes 

Wysłany: 2011-11-17, 12:56   

A to może by je tak "ulicencjować" ? 8-)

Nie wiem czy ktoś coś działał już w tym temacie?
Nie wiem kto jest właścicielem terenu czy to już "ugór" pozostawiony sam sobie?

blind 
Junior Admin

Wysłany: 2011-11-17, 13:04   

Raddemenes napisał/a:

Poczytaj forum a wszystkiego się dowiesz. ;-)

żelazny karzeł

Wysłany: 2011-11-17, 19:22   

Z FAC-em na Siekierkach jet podobnie jak z ograniczeniem prędkości do 50 w terenie zabudowanym.
Przepis jest ale niektórzy go nie przestrzegają. Niestety zawsze może się trafić jakiś nadgorliwy co się przyp........ :mrgreen:

Piotrek69 
Piotrek

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2011-11-18, 00:25   

Raddemenes napisał/a:

O ile się nie mylę(poprawcie mnie jeśli tak nie jest) to Siekierki przestały być strzelnicą w momencie rozpoczęcia budowy Trasy Siekierkowskiej i raczej nie ma już możliwości aby to cofnąć o nakładach finansowych nie wspomnę. Dla strzelających z wiatrówek, łuczników itd. pojawiło się miejsce gdzie bezpiecznie i za darmo można oddawać się swojemu hobby. I oby trwało to jak najdłużej - Hough :mrgreen:

Wcześniej pisząc o bywaniu na Siekierkach, Bemowie czy ZKS-ie miałem na myśli nie tylko samą czynność wypluwania śrutu z lufy ale także, lub przede wszystkim, możliwość poznania takich samych zapaleńców. Owocuje to nie tylko koleżeństwem lub wręcz przyjaźniami ale jest też skarbnicą praktycznej wiedzy o strzelaniu pneumatycznym.

Użytkownik 
Darek

Wysłany: 2011-11-26, 10:35   

A jeżeli ktoś jest załóżmy myśliwym to też musi robić badania i psychologa? Papiery czy jest karany też chyba nie potrzebne by były? Jak kupują myśliwi kolejną pukawkę to ją rejestrują i opłacają. Więc tylko 82 zł płacą i tyle.

warchlaq 

Wysłany: 2011-11-26, 14:40   

Użytkownik napisał/a:
Jak kupują myśliwi kolejną pukawkę to ją rejestrują i opłacają. Więc tylko 82 zł płacą i tyle.

Nie koniecznie, wszystko zależy od tego na ile sztuk broni ma się decyzję, jeśli się rozszerza to trzeba badania robić, a jeśli się tylko uzupełnia stan już nie, swoją drogą głupota :)

Odpowiedz do tematu