Strona Główna Strzelecka Grupa Siekierki - S.G.S
Polowanie zostawiamy myśliwym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Broń CP do obrony
Autor Wiadomość
Arnie
Administrator

Wysłany: 2011-11-06, 02:42   Broń CP do obrony

Niechcący brałem udział w dyskusji na beżowym o mozliwosci obrony tzw. miru domowego za pomocą broni CP. Obydwa tematy zostały skasowane a szkoda bo było tam parę cennych innormacji. Na początek parę słów wyjasnienia ;-) . Iweb ma taką a nie inną politykę informacyjną - pewnych tematów poruszać nie wolno bo.....nie wolno. Ja tego nie osądzam, to jest forum prywatne i własciciel ma prawo decydować co ukazuje się na jego prywatnej własności. Dokladnie taka zasada obowiazuje zresztą na Siekierkach :mrgreen: jak wku....cie Wojtka to zamknie forum i tyle :mrgreen: ....dobra zartowałem ;-)

Ad rem.
Używanie broni czarnoprochowej do obrony
Nasuwają sie dwa pytania:
1) Czy to w ogóle jest legalne ?
2) Czy to jest skuteczne ?

Ad 1). Broń czarnoprochowa, rozdzielnego ładowania wyprodukowana przed 1885r ( bądź replika takiej broni) jest dostępna bez pozwolenia, bez rejestracji - idziesz do sklepu i kupujesz. Proch mozna kupic na kazdych zawodach, na Forum. Jeżeli ktos się strasznie upiera to możei wyrobić EKB, czyli Europejską Kartę Broni. W całej cywilizowanej Europie taki dokument jest potrzebny tylko i wyłacznie do przemieszczanie się ze swoją bronia np. na zawody w sąsiednim kraju, ponieważ zgodnie z Dyrektywą Europejską kazdy kraj moze ustanawiać własne ( czytaj ostrzejsze) przepisy co do posiadania broni. Oczywiście my Polacy musimy być najmądrzejsci na świecie i z EKB uczynilismy dokument uprawniający do zakupu prochu. Pies to trącał :-? najwazniejsze, ze w końcu legalnie proch mozna kupić. Tak przy okazji to przepisy zwarte w Dyrektywie Europejskiej sa wyjatkowo łagodne i mozna rzecz przyjazne dla strzelców ;-)
Wracając do tematu ;-) Czy obrona bronia czarnoprochową jest w ogole legalna ? Odpowiedź jest bardzo prosta i unaoczniona w orzecznictwie sądowym. Nawet obrona nielegalnie posiadaną bronia jest legalna. Inaczej - jeżeli posiadasz nielegalnie broń i bronisz swojego miru domowego to taka obrona jest najzupełniej legalna a odpowiadasz tylko za nielegalne posiadanie broni. Parafrazując słowa Rusznika są pewne "debilki forumowe", które twierdzą, że bronią:
- mysliwską
- sportową
-rekreacyjną
-szkoleniową
nie mozna się bronić co jest wyjatkową ignorancją prawną i dowodzi totalnej nieznajomości przepisów. Nie poruszam tutaj sprawy obrony koniecznej i stanu wyższej konieczności bo chodzi mi o sam fakt bezprawności używanie broni CP.

Ad2 Czy taka obrona jest skuteczna?
Nasuwa się pytanie czy taka broń jest skuteczna na bandytę? Skoro w czasie wojny secesyjnej obydwie strony skutecznie się wyrzynały taka bronią to skutecznośc jest zapewniona. Postrzał z Walkera kulą w kalibrze .454" pozwoli skutecznie odstrzelić napatniskowi cała rękę a w przypadku postrzału w tułów stosunkowo miekkim olowiem zrobi spustoszenie wieksze niz współczesny rewolwer i pistolet co akurat w tym momencie uwazam za wadę niz zaletę bo postrzał ma napastnika zatrzymać a nie zabić - zresztą do tego celu była ta broń stworzona. Argumenty w stylu, ze ta broń jest nieskuteczna są nie tyle dziwne, ale po prostu śmieszne :roll:

Nasuwa sie kolejne pytanie czy nabity rewolwer CP zapewnia 100% dzialanie po nabiciu i wsadzeniu np. do komody. Ja taki test zrobiłem z Coltem Navy kal 0,36. Po zasmarowaniu komór ( standardowa czynność nawet przy strzelaniu na strzelnicy) po 30 dniach wszystkie komory odpaliły bez problemu. W któryms z numerze "Strzału" p. Hubert Gniatowski załadował Colta Walkera i po 3 miesiacach wszystkie komory odpaliły bez problemu. Bez kombinacji z kapaniem świeczką na kominki ( bo i taki patent można zastosować)

Reasumując proch nie wilgotnieje i taki rewolwer nadaje sie do uzytku. Oczywiście nie jest to broń scalona i jeżeli przyjmiemy skutecznośc rewolweru wspólczesnego za 100% to skutecznośc rewolweru CO możemy przyjąc na poziomie 95%.

Na sam koniec usłyszałem od pseudodyskutantów info, ze trzymanie nabitego rewolweru CP jest niebezpieczne :shock: . A czym sie to rózni od trzymania współczesnego rewolweru gdzie we wszystkich komorach jest nabój :shock: toz to kretynizm do kwadratu. Jak mam magnum załadowane w szufladzie to jest OK a jak czarnoprochowca to juz be :roll:

PS: Nie namawiam nikogo do kupowania CP do obrony. Jak ktos bardzo chce jest pozwolenie kolekjonerskie i jak ktoś naprawdę będżie chciał to sobie kupi zgrabniutką Astrę , z którą bez problemu poradzie sobie zona, córka, babcia ;-) nawet prababcia. Nie zgadzam się na robienie ze mnie idioty i jeżeli ma ktos jakies argumenty przeciw to chętnie wysłucham bo kasowanie i zamiatanie pod dywan to troche bez sensu jest :roll: .

PS2 Trochę późno jest więc sorry za jakieś literowki i błędy ;-)

janfelix 

Wysłany: 2011-11-06, 10:14   

Jestem tylko bardzo zdziwiony, że tak oczywistych prawd nie wolno wygłosić na "beżowym". Ale istotnie - nie wolno. Zresztą wielu innych również...

Piotrek69 
Piotrek

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2011-11-06, 19:51   

Słyszałem o przypadkach eksplozji kul armatnich odkopywanych z pól bitewnych wojny secesyjnej i u umieszczanych przez rozgarniętych Amerykanów np. na kominku :shock:

commandante 
Balkon Snajper

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2011-11-06, 19:56   Re: Broń CP do obrony

Arnie napisał/a:
...Reasumując proch nie wilgotnieje i taki rewolwer nadaje sie do uzytku. Oczywiście nie jest to broń scalona i jeżeli przyjmiemy skutecznośc rewolweru wspólczesnego za 100% to skutecznośc rewolweru CP możemy przyjąc na poziomie 95%...
Idąc za ciosem, nasuwa się wniosek prosty, trza kupić 2 walkery i zrobić w oka mgnieniu 190% skuteczności... :mrgreen: :lol:
Ps.: Działa tylko w przypadku naciśnięcia dwóch cyngli na raz :-D

.raf 

Wysłany: 2011-11-06, 20:52   Re: Broń CP do obrony

commandante napisał/a:
cyngli

janfelix 

Wysłany: 2011-11-06, 21:20   

No, bo lepiej mieć dwóch cyngli do ochrony, niż jednego... :mrgreen:

Matti 

Wysłany: 2011-11-14, 15:14   

Witam wszystkich,

Temat uważam za bardzo ciekawy, szczególnie dlatego że pierwszego Colta kupowałem w 2004 roku właśnie z myślą o noszeniu go do samoobrony. Był to Colt Pocket i łatwo się zacinał, toteż w 2005 roku dokupiłem Navika, później Sheriffa, i tak to poszło :-)

Teraz mam dwa Remingtony i trzy Colty. Wszystkie leżą w domu nabite. Niektóre od roku. Niektóre zabieram ze sobą na wieczorne przechadzki po mieście.

Zatem od siedmiu lat trzymam w domu co najmniej jeden nabity rewolwer CP, a często więcej niż jeden. I stanowczo dementuję jakoby to było niebezpieczne dla mnie. Owszem jest niebezpieczne, ale dla potencjalnych intruzów...

Uważam, że do skutecznej obrony nie trzeba aż Walkera. Dowolna czterdziestka czwórka chyba wystarczy. W specyfikacji technicznej mojego najnowszego nabytku jest napisane, że można sypać aż 30 grainów CP do każdej komory bez obaw o stan techniczny. Wcześniej sypałem tyle tylko do Dragoona, ale ten mój najnowszy Remik jest od Dragoona dwa razy lżejszy i dwa razy krótszy.

Na Remingtonie dużo prościej też przylepić pointer, ale to może byłaby już przesada. Aczkolwiek sprawdzając trwałość baterii wielokrotnego ładowania (typu AAA) w pointerze włączonym non-stop (z gumką założoną na włącznik), wyszło że spokojnie wytrzymują nawet 10 godzin ciągłego świecenia...

Pozdrawiam :-)

M.

green_thunder 
Robert, Komendant

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2011-11-15, 20:01   

Wiesz, Matti, zanim przysiądziemy się do stolika, gdzie kilku rozmawia, to robimy z reguły to: http://forum.strzelanie.com/viewforum.php?f=13

Odpowiedz do tematu